Anyagismeret - Természetes szálasanyagok - Pamut
Fedezzük fel a kelmék fantasztikus világát!
Elsősorban azokat az anyagokat szeretném bemutatni nektek, amelyekkel dolgozom. Az egyik legnagyobb kedvencem a pamutvászon. Hogy miért?
Természetes szálasanyag - Pamut
Azért szeretem a pamut anyagot, mert nagyon könnyű vele dolgozni. Gyönyörűen lehet varrni, gondosan lehet szabni és kifejezetten időtálló termékeket lehet készíteni belőle.
Biztos a könyökötökön jön ki már ez az anyagleírás a pamutról, hisz szinte minden termékem oldalán szerepel mint választható anyagfajta, de néhány gondolattal kibővítem, hogy jobban megismerhessétek.
A pamut jó nedvszívó képességű, ezért egészséges viselet biztosít. Kellemes, lágy fogású, szellős, a testtel közvetlen érintkező ruhadarab készíthető belőle. Jó a légáteresztő képessége, ugyanakkor jó a hőszigetelő képessége is. Nyári nagy melegben ezért nem izzadsz meg benne, mert könnyen átjárja a levegő, így a leadott hő könnyen cserélődik, vagy ha meg is izzaszt a kánikula, a pamut jó nedvszívó képessége miatt magába szívja azt.
A pamut elektrosztatikus feltöltődése csekély, ami azt jelenti, hogy nem szórsz szikrákat, mikor leveszel magadról egy pamut anyagból készült ruhát, nem úgy, mint a műszálas termékeknél, ahol a hajad is égnek áll és megrázol másokat, mikor hozzájuk érsz.
A pamut nem rugalmas, gyűrődik, így vasalást igényel. Ezért szokták különböző műszálakkal keverni, hogy ne maradjon tartósan gyűrött az anyag. De lássuk be, a hanyag ráncok igazán remekül mutatnak a pamuton.
A pamut anyag lassan szárad és csak magas hőmérsékleten vasalható jól (a magas hőmérsékletű vasalóval mindig tudod fertőtleníteni a ruhadarabot). Vigyázni kell a pamutszövetre, hosszú ideig nem ajánlott a tűző napon szárítani, mert a hosszabb ideig tartó napfény hatására a pamutszövet károsodik. Az így kiszáradt pamutvászon megsárgul, könnyen szakad, sérül.
A pamut tárolása hűvös, száraz helyen ajánlott, mert nedves-meleg hatására és fényhiány következtében könnyen elszaporodnak a gombák és baktériumok rajta. Ezek csökkentik a pamut fényét, szakítósziládságát és színezhetőségét. A gombák ellen fertőtlenítőszerekkel lehet védekezni.
A 100% pamut textília megfelel a bőrrel közvetlenül érintkező termékekre vonatkozó humánökológiai követelményeknek. Baba holmik közkedvelt alapanyaga.
A textilipar is kedveli a pamutot, az egyik legjelentősebb nyersanyaga. Népszerű a ruhaiparban és a lakástextil-iparban is, sokrétű felhasználhatósága miatt.
Pamutszálnak a gyapotnövény termésében, a magokon fejlődő szálakat nevezzük. Tehát a pamut a gyapotnövény magjáról leválasztott szálakból áll. Igazán izgalmas. :)
Különböző szálhosszúságú gyapotfajtákat különböztetnek meg:
- Finom, hosszúszálú gyapotfajta: átlagos hossza 36 - 50 mm, fonalak, varrócérnák gyártására használják fel.
- Középszálú gyapotfajta: átlagos hossza 22 - 35 mm, a legnagyobb mennyiségben ez a pamut terjedt el.
- Durva, rövidszálú gyapotfajta: átlagos hossza 10 - 24 mm, csak vatta és bolyhos fonal készül belőle.
Minél hosszabb a szál, annál jobb a szilárdsága, feldolgozhatósága. Minél rövidebb a szál, annál jobb a minősítése.
Pár szó a gyapotról
A gyapot az egyik legősibb növények egyike. Csapadék és fényigényes növény. Sajnos a betegségekre is igen fogékony, baktériumok és állati kártevők ellen is védeni kell, ezáltal számos negatív környezeti hatása van. A rovarirtó szerek és műtrágyák fertőzik a talajt és a vízkészletet, illetve a gépi szedés közben rákerült szennyeződéseket is el kell távolítani róla. (A kézi szedés sokkal tisztább viszont a mai felgyorsult világhoz már kifejezetten lassú, egy gyapotszedő napi teljesítménye átlagosan 25 - 30kg.)
A pamutszálat különböző vegyszerekkel tisztítják, az elkészült textiliát gyakran fehérítik - festés előtt -, vagy lúggal kezelik, végül különböző anyagokkal kezelik, hogy növeljék színtartósságát, fényességét vagy esetlegesen vízállóságát.
A mai, ipari méretű pamutgyártás ezért terheli meg a környezetet, mert előállítása / gyártása során számos vegyszerrel érintkezik, illetve a vízfelhasználása is igen magas (1kg pamut előállításához akár 10.000L vízre is szükség lehet). Mindezt azért, hogy gyönyörű színű és minőségű anyagok / termékek közül válogathassunk.
Terészetesen vannak törekvések a biogyapot elterjesztésére, ennek termesztését szigorú előírások szabályozzák mind növényvédő- mind rovarirtó szerek használatát tekintve. Bár a törekvés nagyszerű, mégis az össz megtermelt gyapot 1%-át teszi ki jelenleg a biogyapot. És hiába a környezetkímélő termesztés, ha a feldolgozás már nem ilyen ellenőrzött és hagyományos vegyszerek felhasználásával állítják elő a pamutszálakat.
Miért szeretjük mégis a pamutot?
A fent leírt, csupa pozitív tulajdonságai miatt ragaszkodunk mind a mai napig a pamuthoz. Ezért töretlen a népszerűsége és ezért fontos nyersanyaga a textil- és a lakástextil-iparnak is.
Összegezve:
- Jó a légáteresztő képessége.
- Jó a nedvszívó képessége.
- Elektrosztatikus feltöltődése csekély.
- Lassan szárad és magas hőmérsékleten vasalható jól.
- Kellemes, lágy fogású, nyári melegben hűvös tapintású.
- A testtel közvetlen érintkező ruhadarab készíthető belőle, egészséges viseletet biztosít.
Mi minden készíthető belőle?
A pamut a legnagyobb mennyiségben termelt és a legszélesebb területen felhasznált szálasanyag. A pamutszál ruházati, háztartási, lakberendezési, kárpitozási cikkek, varrócérnák, zsinegek, kötelek, hevederek, szalagok, műszaki szövetek, cipőipari kellékek, könyvkötési és egészségügyi cikkek, villamos szigetelők jó minőségű nyersanyaga.